MOLITVENA ZAJEDNICA PROROČICE ANE

 

Premda je liturgijski i pastoralni život jedne župe protkan molitvom, ipak jedna župna zajednica ima potrebu kroz redovitu i intenzivniju molitvu pratiti sva događanja u životu župe. Osim toga župna zajednica mora biti i škola molitve, pa onima koji žele ili traže intenzivniju molitvu kroz molitvene zajednice daje odgovor na njihove potrebe. Upravo iz tih razloga naš je župnik početkom prošle godine na poticaj nekoliko vjernika osnovao  molitvenu zajednicu u našoj župi nadjenuvši joj ime Proročica Ana. Zašto ona? Proročica Ana bila je žena, kako čitamo u Evanđelju, koja je bila udovica i koja je čitav svoj život posvetila molitvama i postu iščekujući Spasenje i Utjehu Izraelovu. U hramu je po Svetom Duhu dočekala i u malenom djetetu Isusu prepoznala ispunjenje Božjih obećanja. Ta žena, sasvim jednostavna i skromna, oličenje je molitvene revnosti koja je svima nama potrebna. Od tada sastajemo se jednom tjedno, ponedjeljkom u 20 sati u Dvorani s. Vincencije. Naša molitva započinje zazivom Duha Svetoga i ispitom savjesti. Potom postupno ulazimo u zajedništvo s Bogom, svojim nebeskim Ocem i svima svetima kroz razne molitve predajući se Bogu. Potom molimo krunicu Božanskog Milosrđa, litanije Krvi Kristove. Tu je neizostavna molitva za svećenike, potom susret s Riječju Božjom. Nakon toga slijedi razmišljanje nad Riječju, razgovor o pročitanom, refleksije na našu svakodnevicu. Svojom molitvom želimo prikazati sve nakane Crkve, svijeta i naše župe i župnika Bogu. Po molitvi želimo biti izgraditelji zajedništva ne samo s Bogom nego i našeg međusobnog i na taj način ostvarivati ono jedinstvo za koje u svakoj svetoj misi svećenik moli: da budemo jedno srce i jedna duša. Kao zajednica želimo svojom molitvom pratiti život i nastojanja naše župe da budemo sve više živa slika Kristova. U tom smislu posebno želimo izgrađivati zajedništvo župe ispovijedajući da naša molitva   nije cilj nego sredstvo kojim izgrađujemo svoj odnos s Bogom i međusobno jedni s drugima kroz Duha Svetoga i njegovo milosno djelovanja. Osobito nam je na srcu i vidljivo i jasno zajedništvo s našim župnikom koji nas uvijek prati i bdije nad nama kao onaj kome je po svetom redu Bog povjerio biti našim pastirom. Uvijek se rado uključujemo u sveukupnu molitvu i pobožnosti u župi, a kad nas župnik zaduži predvodimo i neke pobožnosti kao što su devetnica Božanskom Milosrđu i one sv. Andriji i sv. Roku za trodnevnice. Premda nije važno koliko nas ima već kako molimo, uvijek smo otvoreni i raduje nas dolazak svakog novog člana. Pa na koncu ovog našeg malog predstavljanja pozivamo sve one koji nam se žele pridružiti, bilo samo jednom, bilo povremeno da dođu u Dvoranu s. Vincencije ponedjeljkom u 20 sati! Radosno Vas očekujemo!